Dokumenty Unii Europejskiej
ITB w strukturach Unii Europejskiej
Instytut Techniki Budowlanej, uczestnicząc w pracach instytucji i organizacji wchodzących w skład struktur Unii Europejskiej, bierze udział w opracowywaniu i opiniowaniu dokumentów związanych z funkcjonowaniem rynku wyrobów budowlanych na podstawie rozporządzenia nr 305/2011 (Construction Products Regulation – CPR), zastępującego dyrektywę 89/106/EWG.
Stan prawny obowiązujący od 1 lipca 2013 r.
Obowiązujące od 1 lipca 2013 r. zasady wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych i ich oznakowania CE nakładają szereg obowiązków na uczestników rynku wyrobów budowlanych. Obowiązki te dotyczą nie tylko producentów wyrobów lecz także importerów i dystrybutorów. Podstawowym narzędziem komunikowania informacji o cechach technicznych produkowanych i sprzedawanych wyrobów jest się deklaracja właściwości użytkowych.
Stały Komitet Budownictwa
Bieżące działania ekspertów ITB na forum UE obejmują uczestniczenie w pracach Stałego Komitetu Budownictwa (SCC) oraz w grupach doradczych, w których przedstawiciele państw członkowskich UE pełnią rolę doradczą w stosunku do służb Komisji Europejskiej odpowiedzialnych za funkcjonowanie rynku wyrobów budowlanych. Prace SCC obejmują między innymi opracowywanie aktów delegowanych umożliwiających zarówno wprowadzanie zmian wynikających z doświadczeń i postępu technicznego, zarówno w obszarze wymagań samego rozporządzenia, jak i zasad oceny poszczególnych wyrobów budowlanych.
CEN i EOTA
Eksperci ITB biorą również udział w opracowywaniu zharmonizowanych z rozporządzeniem nr 305/2011 specyfikacji technicznych na forum Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN oraz Europejskiej Organizacji ds. Oceny Technicznej EOTA.
Grupa Jednostek Notyfikowanych GNB
W zakresie procedur oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych zadeklarowanych przez producenta, wymaganych do oznakowania CE wyrobów budowlanych eksperci ITB uczestniczą w pracach Grupy Jednostek Notyfikowanych GNB oraz organie koordynującym ich działalność czyli Grupie Doradczej AG GNB.
Dokumenty Unii Europejskiej
Dokumenty podstawowe
Najważniejsze rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, Rady oraz Komisji Europejskiej.
Stały Komitet Budownictwa
Stały Komitet Budownictwa (Standing Committee on Construction – SCC) wspomaga Komisję na podstawie art. 64 rozporządzenia nr 305/2011.
Normy zharmonizowane
Normy zharmonizowane to jeden z rodzajów zharmonizowanych specyfikacji technicznych służących do oceny właściwości użytkowych wyrobów budowlanych.
Wyroby budowlane objęte harmonizacją europejską
Komisja Europejska jest zdania, że jak największa liczba wyrobów budowlanych powinna być objęta zharmonizowanymi normami.
EOTA
Podstawowym zadaniem EOTA jest koordynowanie prac związanych z opracowywaniem Europejskich Dokumentów Oceny oraz koordynowanie współpracy jednostek przy wydawaniu europejskich ocen technicznych.
GNB-CPR
Podstawowym celem działania GNB-CPR jest wypracowanie spójnych zasad postępowania jednostek notyfikowanych w ramach prowadzonej działalności certyfikacyjnej i badawczej.