Instytut Techniki Budowlanej na kolejnym plenarnym spotkaniu projektu CA 6 EPBD

13.12.2024

CA EPBD logo
W dniach 20-21 listopada 2024 r. w Lizbonie, w Portugalii, odbyło się czwarte spotkanie plenarne w projekcie pt. „Szóste wspólne działanie wspierające państwa członkowskie i stowarzyszone we wdrożeniu Dyrektywy 2018/844/EU w sprawie charakterystyki energetycznej budynków”/ 6th Concerted Action supporting Member States and participating countries in implementing the Energy Performance of Buildings Directive – Akronim LIFE21-CET-CA-CAEPBD6.

Przedstawiciele polskiej reprezentacji wygłosili dwie krótkie prezentacje. Jedną - na sesji dotyczącej aktualizacji klas energetycznych budynków, w celu dostosowania do nowych budynków o zerowej emisji (klasa A), a także minimalnych standardów efektywności energetycznej MEPS dla budynków niemieszkalnych. Drugą – na temat wycofywania paliw kopalnych w systemach grzewczych i chłodniczych poprzez zaprezentowanie przyjętych polityk w tym zakresie.

Na sesję dotyczącą modernizacji budynków do standardu nZEB przygotowaliśmy poster przedstawiający rzeczywistą modernizację budynku jednorodzinnego, przedstawiający wszystkie zastosowane usprawnienia w tym zakresie. Ponadto uczestniczyliśmy w sesjach dotyczących zagadnień po raz pierwszy poruszanych w Dyrektywie, takich jak ustanowienie metodologii Global Warming Potential (GWP) cyklu życia, oraz jakości środowiska wewnętrznego, w odniesieniu do ustawienia monitoringu tych parametrów w budynkach.

Instytut Techniki Budowlanej podczas wydarzenia reprezentowali dr inż. Dobrosława Kaczorek, kierownik projektu, oraz dr hab. inż. Michał Piasecki, prof. Instytutu, obydwoje z Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska.

Ogólnym celem wspólnego działania EPBD jest wspieranie wymiany informacji i doświadczeń między państwami członkowskimi i innymi krajami stowarzyszonymi (Norwegią) w odniesieniu do wdrażania szczególnego prawodawstwa i polityki Unii Europejskiej w zakresie charakterystyki energetycznej budynków, a w szczególności w odniesieniu do transpozycji i wdrożenia dyrektywy EPBD (DYREKTYWA 2018/844/UE) oraz trwającego przeglądu tej dyrektywy.

W skład konsorcjum wchodzą instytucje z 27 krajów członkowskich, w tym Lider: ENERGISTYRELSEN (DEA), Dania.