ITB na wystawie IWIS 2024

11.10.2024

Warszawa

Stoisko ITB podczas wystawy IWIS 2024
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2024, w dniach 14-16 października 2024 r.

Zapraszamy na Międzynarodową Warszawską Wystawę Wynalazków IWIS 2024, która odbywa się w dniach 14-16 października 2024 r. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia  na stoisku Instytutu zaprezentowane zostaną wynalazki dra inż. Filipa Chylińskiego z Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu ITB:

  • wynalazek dotyczy opracowanej metody badawczej oznaczania zawartości mikrowłókien polimerowych w kompozytach cementowych, w tym w betonach i zaprawach. Mikrowłókna polimerowe dodawane są w celu poprawy wytrzymałości na rozciąganie w mikroobszarach matrycy cementowej, zmniejszenia skurczu, co przeciwdziała powstawaniu mikrospękań, a także w celu poprawy adhezji zapraw naprawczych. Zawartość mikrowłokien jest elementem kluczowym dla ich poprawnego działania.
  • wynalazki dotyczą opracowanych w ITB metod określania rodzaju zaprawy murarskiej oraz oznaczania składu zaprawy cementowo-wapiennej.  Nowością wynalazku jest zastosowanie mikroskopii skaningowej połączonej z analizą składu w mikroobszarze (SEM+EDS) do oznaczania składu pierwiastkowego samego zaczynu z pominięciem składu kruszyw. Takie podejście umożliwia precyzyjne określenie rodzaju zastosowanego spoiwa, a następnie ustalenie ich proporcji.

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2024

Największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje, goszczące wynalazców z ponad 25 państw świata. Wynalazcy prezentują na wystawie innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Wystawie towarzyszą wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej i organizowany jest Światowy Konkurs Chemiczny.

Podstawowe cele wystawy:

  • zaprezentowanie dorobku naukowego polskich naukowców i wynalazców na tle światowych rozwiązań
  • umożliwienie wynalazcom nawiązania kontaktów z potencjalnymi inwestorami
  • zapoznanie opinii publicznej z dokonaniami Polski w dziedzinie wynalazczości, a poprzez ich popularyzację w mediach kształtowanie pozytywnego wizerunku polskiej nauki
  • kreowanie innowacyjnych postaw wśród dzieci i młodzieży